eSeMTiPi Hizmetleri

Toplu email gönderileri yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Toplu email göndermek reklam kampanyalarının vazgeçilmezi olmuş durumda. Hepimize her gün bunlardan birkaç tane geliyor. Bunun nedeni ise emailin müşteri ve üyelerinizle birebir bağlantı kurabileceğiniz bir ortam olmasıdır. Reklam ve pazarlama stratejilerinin temel prensiplerinden biri doğru ürünü doğru kişiye tanıtmaktır. Söz ve görüntü yok olur gider. Ancak yazılı şeyler kalıcıdır. Dolayısıyla email pazarlama yöntemleri doğru kullanıldığında çok etkili sonuç verebilir.

Ancak herşey bu kadar toz pembe değil. Email marketing olarak bilinen bu pazarında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir çok püf noktası ve teknik detayı vardır. Bir firmadan satın aldığınız ya da bir arkadaşınızın illegal yollardan edindiği bir eposta listesine bu listede bulunanların rızası olmadan e-mail gönderirseniz bu spam dir.

Bu tip email listeleri edinerek çok büyük bir email veritabanı oluşturabilirsiniz. Ancak bu listelere yaptığınız gönderiler hiçbirşey ifade etmediği gibi kurumunuzun ve sizin de spamci olarak damgalanmasına yol açabilir.

Peki spam yapmadan toplu email nasıl gönderilir?

Eğer elinizdeki email listelerine üyelerle birebir ilgilendiğiniz ve onayını aldığınız emailler gönderirseniz ve sizden email almak istemeyen herkesin listenizden çıkmasını sağlarsanız bu spam değildir.

Onaylı email listeleri nasıl oluşturulur?

eSeMTiPi.com sistemimiz bu altyapıyı size tamamen sunuyor. Eposta listelerinizi sistemimize yükleyip gönderi yaptığınızda istemeyen kişiler hemen listenizden çıkabiliyor. Ancak daha sağlıklı bir liste edinebilmek için web sitenizde üyelik formları oluşturmalı ve size üye olmak isteyen kişilere bir aktivasyon ya da doğrulama emaili göndererek çifte onay almalısınız. Bu işlemleri izleyen hiçbir üye sizden gelen emailleri spam olarak değerlendirmeycektir.

Gönderilerinizin yerine ulaşmasını sağlamak kampanyaların başarısı açısından son derece önemlidir. O bakımdan spam filtreleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir.

Email Kampanyaları

Elinizde doğru şekilde oluşturulmuş bir email listesi var ve spam konusunda yeterince bilgilisiniz ve gerekli önlemleri alarak bir html email oluşturdunuz. İşte asıl iş bundan sonra başlayacak. Başarılı kampanyalar yaratabilmek için üyelerinizi iyi takip etmeli görüş ve düşüncelerine önem vermeli, okuma ve alışveriş alışkınlıklarını incelemelisiniz. Bu bilgilere göre kampanyalarınızı başlatacağınız tarihi ve saati, içeriğini belirlemelisiniz.
İlk gönderinizin ardından oluşan raporları takip ederek ikinci gönderiniz için yapacağınız ufak değişikliklerle daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
Sistemimizde oluşturduğunuz kampanyalarda her gönderi için ayrı bir rapor ve aynı kampanyaya ait tüm zamanlarda oluşan istatistik aynı ekranda görüntülenebilmektedir.

Email kampanyalarında başarılı olmak aynı zamanda devamlılığı sağlamaktır. Yani listenize bir kez gönderi yaptıktan sonra üyeleriniz listeden çıkmakmı istiyor yoksa listenize kaydolanların sayısı artıyormu? Bu veri çok önemlidir. Sistemimizde listeleriniz dinamiktir. Üyeler otomatik olarak kendilerini silebilirler ya da emaillerinizi okuyan kişiler bunu başkalarına gönderebilirler ve yeni üyeler listenize eklenebilir. Ancak sürekli büyüyen ve kazanç elde edebildiğiniz bir listeye sahip olmak için yapmanız gereken bir çok şey var.
Öncelikle hedefe odaklı web siteler yaratarak başlayabilirsiniz. Üyelerinizle sıkı bağlar kurabilmenin yolu sürekli kaliteli içerik, ürün ve hizmet sunmaktan geçiyor. Unutmayın ki email kampanyaları sizi, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için yapılmalıdır. Bir defaya özgü yapılan bir çalışma olmamalıdır.